Results

Completed Events while a member of Tweed Triathlon Club, updated 27 July 2018.

2018

    Standard/Olympic

    Sprint

    Duathlon/Aquathlon/Aquabike

2017

    Middle/70.3/Half-Isoman
        Michael Cornish (Staffordshire, Edinburgh)
        Paul Brothwood (York, Edinburgh)
        Ryan Thompson (Edinburgh)

    Standard/Olympic
        David Lauckner (Kitzbuhel, Rotterdam, Castle Howard)
        Jane Ord (Malmo)
        Paul Graham (Selkirk, Gullane)
        Ryan Thompson (Gullane)
        Sarah Robson (Malmo)

    Sprint
        Christine Lummis (Daventry, Kelso)
        Claire Nixon (Alnwick, Berwick)
        David Lauckner (Alnwick)
        Jayne Watson (Berwick)
        Joyce Mark (Galashiels, Strathclyde, Düsseldorf, Redcar, Kelso, Rotterdam)
        Kirstie Mulvey (Berwick)
        Paul Brothwood (Alnwick?)
        Richard Toward (Hawick)
        Sarah Ray (Berwick)
        Steve Flook (Bamburgh)
        Tony Lummis (Daventry)

    Duathlon/Aquathlon/Aquabike
        Jane Ord (Glen Clova)
        Sarah Robson (Glen Clova)

2016

    Long/IM/Extreme/Ultra/Challenge/Isoman
        Michael Cornish (Bolton)

    Middle/70.3/Half-Isoman
        David Lauckner (Arran)
        Michael Cornish (Bala)
        Wanda-Jane Field (Cleveland)

    Standard/Olympic
        David Lauckner (St Neots, Leeds, Worthing, Cozumel)
        Joyce Mark (Liverpool)
        Wanda-Jane Field (Druridge, Kielder, QE2, Loch Ness)

    Sprint
        Christine Lummis (Liverpool)
        David Lauckner (Alnwick)
        Joyce Mark (Galashiels, Lisbon, Leeds)
        Paul Brothwood (Alnwick? Bishopriggs, Eyemouth)
        Paul Graham (Tranent, Galashiels, Hatfield, Peebles, Hawick, Kelso, Eyemouth, Berwick)
        Steve Flook (Bamburgh)
        Tony Lummis (Liverpool)
        Wanda-Jane Field (Bamburgh)

    Duathlon/Aquathlon/Aquabike
        Anna White (Loch Lomond)

2015

    Long/IM/Extreme/Ultra/Challenge/Isoman
        Anna White (Nottingham)
        Ryan Thompson (Bolton)
        Steve Flook (Weymouth)

    Middle/70.3/Half-Isoman
        Jane Holmes (Selkirk)

    Sprint
        Andrew Hubbard (Berwick)
        Anna White (Berwick)
        David Lauckner (Alnwick)
        Dom Blythe (Fareham)
        Graham Simpson (Berwick)
        Joyce Mark (Galashiels, Loman, Druridge Bay, Hawick, Geneva, Kelso, Berwick, Chicago)
        Neil Craig (Berwick)
        Paul Winkle (Berwick)

2014

    Middle/70.3/Half-Isoman
        Tony Lummis (Natureman Verdon)

    Standard/Olympic
        David Lauckner (Ellesmere, Dambuster, Ashington, Edmonton)
        Jane Ord (Keswick)
        Sarah Robson (Keswick)

    Sprint
        David Lauckner (Alnwick)
        Dom Blythe (Fareham, Kelso, Eyemouth)
        Jane Holmes (Foxlake, Galashiels, Peebles, Hawick, Kelso, Eyemouth)
        Joyce Mark (Galashiels, Alnwick, Knockburn, Kitzbuhel, Kelso, Eyemouth, Edmonton)
        Paul Brothwood (Keswick)
        Ryan Thompson (Keswick)

    Duathlon/Aquathlon/Aquabike
        David Lauckner (Morpeth)
        Dom Blythe (Morpeth)

2013

    Middle/70.3/Half-Isoman
        Ryan Thompson (Aberfeldy)

    Standard/Olympic
        David Lauckner (Liverpool)

    Sprint
        David Lauckner (Alnwick)
        Joyce Mark (Galashiels, Nottingham, Alayna, Kelso, Eyemouth, London)

    Duathlon/Aquathlon/Aquabike
        Dom Blythe (Morpeth)

2012

    Sprint
        David Lauckner (Alnwick)
        Joyce Mark (Galashiels, Eilat, QE2, Lochore, Newbiggin, Eyemouth)

Sources:
Christine Lummis, Claire Nixon, David Lauckner, Dom Blythe, Jane Holmes, Joyce Mark, Michael Cornish, Paul Graham, Ryan Thompson, Sarah Robson, Tony Lummis.

TweedTriFinishers20171130
TweedTriFinishers20171130
TweedTriFinishers20171130.doc
33.0 KiB
186 Downloads
Details